Η ομάδα “Πόλις” των Atenistas προσκαλεί όλους μας σε μια νέα βόλτα στα άγνωστα σημεία της πόλης μας. Σειρά αυτό το μήνα έχει η Εβραϊκή Αθήνα, τα ιστορικά της αποτυπώματα, τα μνημεία και το παρόν της.
Η ξενάγηση στην πόλη περιλαμβάνει επίσκεψη στην Αρχαία Αγορά (ερείπια συναγωγής), Μοναστηράκι (Γιουσουρούμ), το μνημείο του Ολοκαυτώματος στον Κεραμεικό, Συναγωγές , Εβραϊκή Κοινότητα. Επικεφαλής ομάδας: κ. Αριστοτέλης Κοσκικάς.
Στο τέλος την εμπειρία θα συμπληρώσουν παραδοσιακά σεφαραδίτικα τραγούδια στο Gostijo, Αισώπου 10, Ψυρρή. Η παρακολούθηση είναι δωρεάν.Όποιος θέλει μετά να δοκιμάσει την εβραϊκή κουζίνα, το εστιατόριο παρέχει μενού με ειδική τιμή 10€ χωρίς κρασί.