Το Παραμύθι της Κυριακής είναι αφιερωμένο σε ήρωες της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας. Η Νίκη Κάπαρη θα αφηγηθεί μύθους και ιστορίες για το μυθικό ήρωα Περσέα και για παράξενα μυθικά πλάσματα. Την αφήγηση θα πλαισιώσει ο Γιάννης Ψειμάδας με ήχους κρουστών και έγχορδων οργάνων.
Στη συνέχεια, αρχαιολόγος του Μουσείου θα αναλάβει να συνδέσει το μύθο με εκθέματα του Μουσείου, μέσω προβολής διαφανειών και διαδραστικών παιχνιδιών.
Το παραμύθι απευθύνεται σε παιδιά 5-12 ετών. Διάρκεια προγράμματος: 60 λεπτά. Ώρες διεξαγωγής: 11:00-12:00 ή 12:15-13:15.
Το πρόγραμμα παρέχεται δωρεάν. Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής. Έναρξη δηλώσεων συμμετοχής: 02/03/2013.