Συμπόσιο με τίτλο «Ιστορική και αρχαιολογική περιήγηση στη βόρεια Λακεδαίμονα» διοργανώνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αγόριανης Λακωνίας, το Νομικό Πρόσωπο Πολιτισμού, Αθλητισμού και Περιβάλλοντος Δήμου Σπάρτης και οι Μικροί Εξερευνητές της Αγόριανης. Σκοπός της συνάντησης είναι η συζήτηση και πληροφόρηση για άγνωστες πτυχές της ιστορίας και της αρχαιολογίας της Λακεδαίμονος και της ΝΑ Πελοποννήσου.
Στο πλαίσιο της επιστημονικής ημερίδας θα παρουσιαστούν και ανακοινώσεις τύπου poster αλλά και βιβλιοπαρουσίαση τίτλων και εκδόσεων που αφορούν την ιστορία και αρχαιολογία της περιοχής αλλά και την θεματολογία της ημερίδας.
Υπεύθυνοι: Λεωνίδας Σουχλέρης, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Διαμαντής Μανεσιώτης, Ανδρέας Παπαδόπουλος, Ιωάννης Βέργαδος.