Το Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει κύκλο πέντε εβδομαδιαίων συναντήσεων με θέμα «Παντέχνου πυρός σέλας – Λαμπερές ιστορίες φωτιάς» μεταξύ επιστημόνων, ερευνητών και των επισκεπτών του. Οι εκδηλώσεις απευθύνονται στο ευρύ κοινό και έχουν ως τον άνθρωπο. Στόχος των συναντήσεων αυτών είναι να αναζητηθεί ένας κοινός τόπος μεταξύ των φυσικών, των θετικών και των ανθρωπιστικών επιστημών αλλά και της τέχνης.
— «Από τον Homo Sapiens στον Homo Universalis», Μάνος Δανέζης (Επίκουρος καθηγητής Αστροφυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών).
— «Αστρονομικές εποχές, γλυπτική και ζωγραφική – Από την αρχαιότητα έως σήμερα», Στράτος Θεοδοσίου (Αναπληρωτής καθηγητής της Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Αστρονομίας και των Φυσικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών).
Ώρα προσέλευσης κοινού 17:45: σύντομη περιήγηση και ξενάγηση (20΄) στο Μουσείο. Ώρα έναρξης ομιλιών 18:30.
Οι ομιλίες ολοκληρώνονται με ανοιχτή συζήτηση με το κοινό. Είσοδος ελεύθερη.