Έκθεση με θέμα την προσέγγιση των Μύθων του Αισώπου από τον εικαστικό Μανώλη Χάρο, η οποία παρουσιάζει σύγχρονα ζωγραφικά έργα και χαρακτικά του καλλιτέχνη με θέματα από τους Αισωπικούς μύθους, αλλά και με αναφορές στον τρόπο που «εικονοποιήθηκαν» οι Μύθοι στο πέρασμα 2.500 χρόνων.
Μετά από μία πολύχρονη έρευνα σε βιβλιοθήκες, συλλογές και αγορές, στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ, ο καλλιτέχνης ανακαλύπτει τις εικόνες, τους πρωταγωνιστές και τις αναπαραστάσεις των μύθων έτσι όπως αυτές παρουσιάζονται μέσα στο χρόνο, μεταφέροντας, ανάλογα με τις συνθήκες της κάθε εποχής, διαφορετικά μηνύματα, διατηρώντας όμως πάντα, την ποίηση της μεταφοράς, αλλά και την αμεσότητα των ιστοριών που είναι γνωστοί σε όλους.
Επιμέλεια έκθεσης: Ελένη Αθανασίου
Διοργάνωση: Μουσείο Μπενάκη