Διάλεξη του δρος Δημήτρη Σακελλαρίου (γεωλόγος, Διευθυντής Ερευνών, Συντονιστής Τμήματος Υποβρυχίων Οχημάτων του Ινστιτούτου Ωκεανογραφίας του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών – ΕΛΚΕΘΕ) που πραγματοποιείται στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού προγράμματος «Αρχαίος Μεσογειακός Κόσμος – Προϊστορική Αρχαιολογία».
Ο δρ Σακελλαρίου θα μιλήσει με θέμα «Θαλάσσια Γεωαρχαιολογία: Σύγχρονες μέθοδοι έρευνας και συνεργασία αρχαιολόγων – θαλασσίων επιστημόνων για τον εντοπισμό, χαρτογράφηση και μελέτη υποθαλάσσιων αρχαιοτήτων».