Έκθεση έργων ζωγραφικής της Όλγας Αναστασιάδου με τίτλο «Διάλογοι με την Αρχαιότητα» διοργανώνει η Ζ′ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων.
Όπως αναφέρει σε κείμενό της η Γεωργία Χατζή, Διευθύντρια της Ζ′ ΕΠΚΑ και επιμελήτρια της έκθεσης: «Η Όλγα Αναστασιάδου μας ταξιδεύει στον αρχαιοελληνικό κόσμο. Με έκδηλη προσήλωση στην παράδοση και στην υψηλή αισθητική που εκπέμπουν τα καλλιτεχνήματά του, μας προτρέπει σε διάλογο μαζί τους. Με ευαισθησία εμπνέεται και σχεδόν πιστά αποδίδει τις μορφές. Αυτές, που παρακινημένες από εικαστικό βλέμμα και χέρι, απέδρασαν από το αρχαίο λίκνο τους. Η κλασική μας αγγειογραφία, ψηφοθετημένες συνθέσεις, εξαίρετα έργα μεταλλοτεχνίας, ο μικρόκοσμος της χρυσοχοϊκής και του κοσμήματος, οι Κρητομυκηναϊκές τοιχογραφίες και έργα της σφραγιδογλυφίας, κυρίως δε η μνημειώδης πλαστική, αποτελούν τις εμπνεύσεις της».