Διάλεξη της Έλενας Μαραγκουδάκη (Διδάκτωρ Αρχαιολογίας, ανεξάρτητη ερευνήτρια) με τίτλο «Τα πρώτα εργαλεία ξυλουργικής κινούμενα με μηχανικό τρόπο κατά την Ύστερη Εποχή του Χαλκού: η χρήση εργαλείων με τόξο και ιμάντα (τοξωτό τρυπάνι και τόρνος) για την κατασκευή πλοίων και επίπλων».
H διάλεξη, που θα δοθεί στα αγγλικά, πραγματοποιείται στο πλαίσιο των Αιγαιακών Διαλέξεων που διοργανώνει ο «Αιγεύς – Εταιρεία Αιγαιακής Προϊστορίας» σε συνεργασία με το Σουηδικό Ινστιτούτο Αθηνών.