Διάλεξη του Ξενοφώντα Μουσά (Καθηγητής Φυσικής Διαστήματος, Διευθυντής Εργαστηρίου Αστροφυσικής, Τμήμα Φυσικής, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Μελετητής Μηχανισμού των Αντικυθήρων) με θέμα «Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων: Επιτομή της Ελληνικής Φιλοσοφίας».
Συνομιλήτρια: Μάρω Παπαθανασίου (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιστορίας των Θετικών Επιστημών, Τμήμα Μαθηματικών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών).
Διοργάνωση: Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στο Ναύπλιο.