Παρουσίαση του 2ου τόμου (2012) του ετήσιου επιστημονικού περιοδικού «Θεσσαλικά Μελετήματα» που εκδίδει η Φιλολογική, Ιστορική, Αρχαιολογική και Λαογραφική Εταιρεία Θεσσαλίας (ΦΙΑΛΕΘ).
Την εκδήλωση συνδιοργανώνουν η ΦΙΑΛΕΘ και το Γαλλικό Ινστιτούτο Λάρισας. Τον δεύτερο τόμο θα παρουσιάσουν ο Νίκος Παπαθεοδώρου (γιατρός-ιστορικός), ο Αλέξης Καλέσης (δρ συγκριτικής λογοτεχνίας, διευθυντής του 1ου Γυμνασίου Λάρισας) και η Ιουλία Κανδήλα (σχολική σύμβουλος φιλολόγων, πρόεδρος της ΦΙΑΛΕΘ).
Την εκδήλωση θα συντονίσει ο Θωμάς Μπεχλιβάνης (προϊστάμενος επιστημονικής-παιδαγωγικής καθοδήγησης δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης περιφερειακής διεύθυνσης Θεσσαλίας).
Ο 2ος τόμος του περιοδικού «Θεσσαλικά Μελετήματα» περιλαμβάνει 15 μελέτες φιλολογικού, ιστορικού, αρχαιολογικού και λαογραφικού περιεχομένου που αφορούν στη Θεσσαλία, συντάκτες των οποίων είναι καταξιωμένοι επιστήμονες και ερευνητές.