Έκθεση ζωγραφικής του Άκη Ράπτη με τίτλο “Το φως στην Παλιά Πόλη του Ρεθύμνου” όπου, σύμφωνα με την ιστορικό τέχνης Ήρα Παπαποστόλου, «Οι χρωματικές γεωμετρικές αντιπαραθέσεις οδηγούν τον Άκη Ράπτη στην απεικόνιση ρυθμικών εναλλαγών του φωτός-συγκεκριμένα του λευκού φωτός, που προέρχεται από τον Ήλιο. Αποτέλεσμα: η κατάδειξη της ποιητικής λειτουργίας του φωτός στην Παλιά Πόλη του Ρεθύμνου, τόσο με την υλική του υπόσταση (το φως που εκπέμπεται από μια φωτεινή πηγή είναι δυνατόν να αναλυθεί στις συνιστώσες του) όσο και με την πνευματική.»
Η έκθεση διοργανώνεται στο πλαίσιο του Αναγεννησιακού Φεστιβάλ Ρεθύμνου.