Το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη γιορτάζει για 5η συνεχόμενη χρονιά την Ευρωπαϊκή Ημέρα Συντήρησης της Πολιτιστικής Κληρονομιάς διοργανώνοντας εκδήλωση στην Ιστορική Βιβλιοθήκη.
Το κοινό θα ξεναγηθεί στην περιοδική έκθεση «Η ελληνική γραμματεία στην πρώιμη τυπογραφία» με αρχέτυπες εκδόσεις ελληνικών έργων στο πρωτότυπο και σε λατινική μετάφραση και παράλληλα θα έχει την ευκαιρία να δει από κοντά παλαιό και σπάνιο υλικό από τις συλλογές του Ιδρύματος και να συμμετέχει σε συζήτηση σχετικά με τις φθορές και τις διαδικασίες συντήρησης και αποκατάστασης των βιβλίων.
Είσοδος ελεύθερη.
Δήλωση συμμετοχής εδώ.