Διάλεξη του Δημήτρη Αθανασούλη, Εφόρου Αρχαιοτήτων Κυκλάδων, με τίτλο «Οι Κυκλάδες στην δίνη του πρώιμου Μεσαίωνα».
Η διάλεξη πραγματοποιείται στο πλαίσιο σειράς διαλέξεων με τίτλο «Αρχαιολογία και Έρευνα», που διοργανώνουν η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ημαθίας και ο Σύλλογος των Φίλων του Πολυκεντρικού Μουσείου των Αιγών και του Δικτύου του.
Ο διακεκριμένος βυζαντινολόγος και παθιασμένος ερευνητής θα ρίξει φως σε μια άγνωστη και συναρπαστική εποχή, «ξαναδιαβάζοντας» και αναγνωρίζοντας πολύ σημαντικά, γνωστά και άγνωστα μνημεία των νησιών.
Η διάλεξη θα μεταδοθεί και διαδικτυακά μέσω ZOOM (πατήστε εδώ).
Περισσότερα για τη διάλεξη, εδώ.